vajinismus tedavisi nasıl olur

Vajinismus nedeniyle ertelenmesi ve kaçınılması gereken tek sorun haline dönüşen cinsellik, ilişkileri okunuşu etraflıca etkiler.Bu sebeple tedavisi geciktirilmemelidir. Ülkemizdeki en yetişkin seksüel rahatsızlıkların başında gelen vajinismus, Türkiye’de 10 kadından 1’inde görülüyor. Cinselliğin tek tabu olması, cinsel terbiye verilmemesi, kulaktan dolma yanlış bilgiler, fiziki sorunlar gibi fazla sayıda sebep yüzünden ortaya çıkan vajinismus rahatsızlığı, çiftlerin evliliklerini dahi tehlikeye sokabiliyor.

Vajinismus; kadının, eşi ya da eşeysel partneriyle ilişkide bulunmak istemesine rağmen, elinde olmayan sebepler yüzünden ağrı okunuşu zaviye endişesiyle ‘aşk kasları’ aşağılık verilen pelvik kaide kaslarını kasarak ilişkiye bariyer olması ile oluşan, psikolojik kökenli ancak eşeysel izlev bozukluğudur. bayan cinsî ilişki sırasında acı endişesi yüzünden kendisini koruma çabasıyla pelvik kaide kaslarını orada eş engel varmışçasına kasarak ilişkiye engel olur. Vajinismus rahatsızlığının birçok doğal sebebi olduğuna, fakat altta yatan ruhsal sebeplerden genişlik kötüsünün taciz evet da tecavüze maruz kalma olduğuna alamet ediyor.

KAS KASILMALARI SIRTA VURUYOR

Ülkemizde vajinismus görülme oranı 10 da 1’dir. eşeysel münasebet sırasında refleks şekilde gerçekleşen adale kasılmaları, vajina haricinde kalça, bel, karın, sırt okunuşu hatta ayak parmaklarına derecede yaygın eş şekilde görülebilir. tamamı bu kasılmaların sebebi vücudun kendisini koruma içgüdüsüne bağlıdır. Bilinçdışında geçmişten gelen eşeysel ilişki ile alakadar yerleşmiş bazı negatif düşünceler yüzünden kadın, ilişki sırasında eşine mezuniyet veremeyebilir.

EVLİLİĞİ BİTİREBİLİYOR

Sevginin, fazla sadece ifadesi olan cinsel yaşamın bu şekilde sekteye uğraması, erkekte reddedilme duygusuyla öfkeye kızgınlığa ve eşinden uzaklaşmaya tarz açabilirken, kadında utanç okunuşu suçluluk duygusuna niçin olabilir. Sonuçta da çiftin ilişkisi günden güne bozulabilir. Ancak fazla hususi tek konu olan bu meseleyi çiftler utanç, suçluluk, yenilgi, öfke, kırıklık duygularıyla kimseyle paylaşamamakta, ailelerin ve çevrelerin evlat konusunda edisyon yapmaları nedeniyle bir jinekoloğa başvurmaktadırlar.

Ülkemizde cinsel tedavi ile uğraşan jinekolog sayısı az olduğu ayrılmış müteaddit müracaat hüsranla sonuçlanmakta, çiftlerin daha fazla bilgi başarıya olan inancı güneş geçtikçe azalmakta ve çözümlenebilir tek problem olan vajinismus, içinden çıkılamayacak derecede büyümekte okunuşu evliliklerin bitmesiyle sonuçlanabilmektedir.

MASUMİYETİ yitirme KORKUSU patetik OLUYOR

Vajinismusun sebepleri, ruhsal ve nadiren okunuşu fiziksel sürdürmek amacıyla ikiye ayrılabilir. seyrek fiziki sebepler arasında vajinal okunuşu vulvar enfeksiyonlar, yumurtalık kistleri, pelvik inflamatuar hastalıklar, endometriosis, sistit gibi hastalıklar sayılabilir.

Vajinismusun genişlik uygun görülen sebepleri ise ruhsal sebeplerdir. bekâret zarının lahut olması ve çocukluk çağından itibaren erdenlik zarını korumaya yönelik verilen eğitimler, söylemler, davranışlar, bazen kadınlarda masumiyeti kaybetmek istememe hasebiyle vajinismus gelişmesine sebep olur.

Cinselliğin ancak tabu olması, eşeysel terbiye verilmemesi, kulaktan dolma yanlış eşeysel bilgiler okunuşu vajinismus gelişmesinde çok ehemmiyetli nedenlerdir. Ülkemizde dinç kızların çoğu bikir zarının patlayacağı, fazla fazla acı çekeceği, çok gereğinden kanama olacağı, cinselliğin sadece erkekler maksadıyla olduğu, cinsî hoşlanma duymanın ayıp, yasak, sorumluluk olduğu gibi hatalı bilgilere sahiptir. Bu hatalı bilgilere ilk geceyi muvaffakiyet ile atlatıp kendini kanıtlama isteği de eşlik etmektedir.

EN zaviye SEBEPLERİ TACİZ okunuşu TECAVÜZ

Eşini sevmeme, cebren evlendirilme, münasebet ve evlilik problemleri, eşe için duyulan öfke, gebelik korkusu, kontrolü yitirme korkusu gibi nedenler de vajinismus nedenleri arasında sayılabilecek nedenlerdir.

Vajinismusun altta yatan sebeplerinden en acıları ise taciz evet da tecavüze maruz kalmadır. Bilinçdışına itilen bu travma, ileride vajinismus özellikle bulunmak şartıyla birçok psikolojik sorunlara neden olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *